Taʼlim inspeksiyasi huzuridagi Taʼlim sifatini baholash boʻyicha xalqaro tadqiqotlarni amalga oshirish milliy markazi direktori A.Ismailov boshchiligidagi delegatsiya joriy yilning 29-avgust – 4-sentyabr kunlari Germaniyaning Gamburg shahrida boʻlib oʻtgan TALIS 2024 tadqiqoti doirasidagi “Milliy loyiha menejerlarining 2-uchrashuvi hamda maʼlumotlarni boshqarish boʻyicha trening”da ishtirok etdi. Shu bilan birga, delegatsiya aʼzolari Taʼlimdagi yutuqlarni baholash xalqaro assotsiyatsiyasi (IEA)ning Gamburgdagi idorasi faoliyati bilan tanishdi.
Mazkur tashrif davomida IEAning Gamburg idorasi direktori Juliana Xenk xonim bilan yuzma-yuz uchrashuv boʻlib oʻtdi. Uchrashuvda Oʻzbekistonda taʼlim sifatini baholash sohasidagi islohotlar va ushbu tizimni takomillashtirish boʻyicha amalga oshirilgan ishlar haqida suhbatlashildi. Shuningdek, Oʻzbekiston umumtaʼlim muassasalarining PISA, PIRLS va REDS xalqaro tadqiqotlarida ishtirok etishini taʼminlashda Milliy markazda toʻplangan tajribalar, IEA bilan hamkorlik aloqalarini kengaytirish salohiyati va istiqbollari xususida toʻxtalib oʻtildi.
Juliana xonim esa IEAning Oʻzbekiston, xususan Taʼlim inspeksiyasi va Milliy markaz bilan hamkorlik faoliyatidan mamnun ekanligini bildirdi, shuningdek Milliy markaz tomonidan xalqaro tashkilot bilan hamkorlikda Oʻzbekiston maktablari ilk marotaba qatnashayotgan xalqaro tadqiqotlarda IEA xalqaro standartlarining lozim darajada joriy etilgani va muvaffaqiyatli kechgani quvonarli hol ekanligini taʼkidlab oʻtdi.
Shuningdek, IEA direktori Taʼlim inspeksiyasi huzuridagi Milliy markazni oʻquvchilarning bilimini baholash boʻyicha xalqaro tadqiqotlarda tajribali tashkilot sifatida IEA aʼzoligiga taklif etdi.
IEA 60 dan ortiq aʼzo davlatlar va tadqiqot institutlari, universitetlar hamda tadqiqot markazlaridan tortib taʼlim vazirliklarigacha boʻlgan qator hamkorlardan iborat. IEA dunyo boʻylab dalillarga asoslangan siyosat va amaliyotlarni ilgari surish orqali taʼlim sohasidagi tadqiqotlarni rivojlantirish va taʼlim sifati hamda tengligini oshirish ustida ish olib boradi.

The National Center under the Inspectorate for Education is invited to membership in IEA.
The delegation led by the Director of the National Center for implementation of international research on the assessment of the quality of education under the Inspectorate for Education Abduvali Ismailov took part in the 2nd meeting of national project managers and training on data management within the framework of the TALIS 2024 study, which took place in Hamburg (Germany) from August 29 to September 4 this year. At the same time, the members of the delegation got acquainted with the activities of the Hamburg office of the International Association for the Evaluation of Educational Achievements (IEA).
During this visit, a personal meeting took place with Ms. Juliana Henk, Director of the IEA Hamburg Office. The meeting discussed reforms in the field of assessing the quality of education in Uzbekistan and ongoing work to improve this system. The experience gained by the National Center in ensuring the participation of educational institutions of Uzbekistan in international studies PISA, PIRLS, and REDS was also discussed.
Ms. Juliana expressed her gratitude for the cooperation between the IEA and Uzbekistan, in particular with the Education Inspectorate and the National Center. She also noted that the successful implementation of the National Center for International Standards in international studies, in which the schools of Uzbekistan participate for the first time, could not but please them.
The director of the IEA also invited the National Center under the Inspectorate for Education to join the IEA as an organization with sufficient experience in international research on student assessment.
The IEA is made up of a number of partners from over 60 Member States and research institutes, universities, and research centers within ministries of education. The IEA works to advance education research and improve the quality and equity of education by promoting evidence-based policies and practices around the world.