Taʼlimni transformatsiya qilish sammiti: Maktablarni internetga ulash boʻyicha Oʻzbekiston tajribasi eʼtirof etildi.
Avval xabar berganimizdek, ayni kunlarda Oʻzbekiston delegatsiyasi Nyu-Yorkda shahrida oʻtkazilgan Birlashgan Millatlar Tashkilotining Taʼlimni transformatsiyasi qilish Sammitida ishtirok etmoqda.
Tadbir davomida inklyuziv, adolatli, xavfsiz va sogʻlom maktablar; hayot, ish va barqaror rivojlanish uchun taʼlim va koʻnikmalar; oʻqituvchilar, oʻqitish va oʻqitish usullari; raqamli taʼlim va transformatsiya; taʼlimni moliyalashtirish kabi yoʻnalishlar boʻyicha xalqaro tashkilotlar va xususiy sektor vakillari oʻrtasida hamkorlik boʻyicha muzokaralar tashkil etilmoqda.
Sammitda shuningdek, tematik harakatlar yoʻnalishlari bilan bogʻliq tashabbuslarni qoʻllab-quvvatlash boʻyicha 45 ta sessiya tashkil etildi.
Xususan, “GIGA tashabbusi: raqamli aloqalar orqali taʼlimni transformatsiya qilish» sessiyasida taʼlim transformatsiyasida maktablarni internetga ularning dolzarbligi va oʻrni yuzasidan atroflicha fikr almashildi.
Ushbu tadbir barcha hamfikr vazirlarni va yoshlarni bir stol atrofida 2030-yilga qadar barchani xavfsiz va arzon narxlarda internet bilan taʼminlash orqali Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish boʻyicha yaqin istiqbolda amalga oshiriladigan maqsad va vazifalarni belgilash imkonini berdi.
Giga tashabbusini qoʻllab quvvatlayotgan 19 ta davlat xususan Oʻzbekiston ham barcha maktablarini internet ulashga vaʼda bergan. Sammitda ishtirok etayotgan Taʼlim sifatini nazorat qilish davlat inspeksiyasi boshligʻi Ulugʻbek Tashkenbayev Oʻzbekistonning internet aloqasi sohasidagi taraqqiyot va ilgʻor tajribalari bilan oʻrtoqlashish uchun maʼruzachi sifatida soʻzga chiqdi.

Transforming Education Summit: Uzbekistan's Experience in Connecting Schools to the Internet recognized.
As we reported before, the Delegation of Uzbekistan participated in the UN Summit on Education Transformation, which was held in New York.
During the event, negotiations are organized on cooperation between international organizations and representatives of the private sector in such areas as inclusive, fair, safe, and healthy schools; learning and skills for life, work, and sustainable development; teachers, teaching, and educational methods; digital learning and transformation; financing of education.
The Summit also organized 45 sessions in support of initiatives related to the thematic lines of action.
In particular, the Session “GIGA Initiative: Digitally Transforming Education” offered a platform to discuss the importance of connecting schools to educational transformation.
This event allowed all ministers and young people to unite at the same table to define the goals and targets that need to be realized shortly to achieve the Sustainable Development Goals by providing everyone with a safe and accessible Internet by 2030.
19 states, as well as Uzbekistan supporting the Giga initiative, have pledged to connect all their schools to the Internet. Ulugbek Tashkenbaev, Head of the State Inspectorate for Supervision of Quality in Education, acted as a speaker to share the success achieved in the field of Internet connection and the best practices of Uzbekistan.