Dunyoda repertuarini taniqli bastakor Jakomo Puchchinining “Floriya Toska” operasi bilan bezamaydigan teatr bo'lmasa kerak. To'g'ri, u 20-asrning eng buyuk musiqiy asarlaridan biri hisoblanadi.“Floriya Toska” haqiqiy ehtiroslar okeanidir. Syujet ham haqiqiy voqeaga asoslangan. Taniqli xonanda Floriya Toska va taniqli rassom Mario Kavaradossi birgalikda ijodkorlikda yashashadi. Ammo asardagi vaziyatni hisobga olsak, ular o'zlari bilmagan holda fojiali voqealar qurboniga aylanishadi. Shu bilan birga, ularning sevgisi va sadoqati faqat kuchayadi va sinovlar ularni yanada kuchliroq qiladi. A.Navoiy nomidagi Katta teatrining, 88-mavsumida rejissyor – O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan madaniyat arbobi Andrey Slonim “Floriya Toska”ning yangi talqinini taqdim etdi. Spektaklning musiqiy rahbari va dirijyori O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan madaniyat arbobi Anvar Ergashev. Darhaqiqat, tomoshabinlar bir vaqtning o'zida ikkita premyerani kutishgan. Birinchisi 26 noyabr kuni bo'lib o'tdi. Undagi asosiy rollarda Bolshoy teatrining yetakchi solistlari Nadejda Bandelet (Toska), Rustam Alimardanov (Kavaradossi), Mahmud Ro‘ziev (Skarpiya) ishtirok etishgan. Ikkinchi premyerada mahalliy artistlar yorqin mehmonlar bilan uchrashdi. Buni SOTHIS AEGIS orqali amalga oshirdi, u chet ellik ijrochilarni taklif qilishda yordam berdi. Floriya Toska obrazini Ostona operasining yetakchi solisti, Qozog‘istonda xizmat ko‘rsatgan arbob Jupar Gabdullina ijro etgan, u Yevropaning ko‘plab opera sahnalarida muvaffaqiyatli ishtirok etmoqda. O'sha oqshom spektakl dirijyori rossiyalik maestro Vyacheslav Volich (Stanislavskiy va Nemirovich-Danchenko nomidagi Moskva musiqali teatri) edi. Katta teatr rejissyor Georgiy Gelovani tomonidan sahnalashtirilgan spektaklni taqdim etdi. Aytish joizki, teatr tarixida ilk bor “Floriya Toska” operasi rus tilida emas, italyan tilida namoyish etildi.
Jupar Gabdullina - Qozog'istonda xizmat ko'rsatgan madaniyat xodimi. Operaning yetakchi solisti, xalqaro vokal tanlovlari laureati. Qurmangazi nomidagi Qozoq milliy konservatoriyasini yakkaxon xonandalik yoʻnalishi boʻyicha tamomlagan (dotsent R.A. Smailova klassi, 2003). U yerda aspiranturada professor, Qozogʻiston Respublikasida xizmat koʻrsatgan artist Sh.K. sinfida oʻqigan. Abilova (2003-2005). 2007-2013 yillar - Abay nomidagi GATOB operasi solisti. 2013 yildan buyon Ostona Opera davlat operasining yetakchi solisti. La Skala teatr akademiyasida (Italiya, 2014), Mariinskiy teatrida (Sankt-Peterburg, Rossiya, 2014), Bastiliya operasida (Frantsiya, 2014), Ruminiya milliy opera va balet teatrida (Buxarest, 2014) va Krasnoyarskda tahsil olgan. Davlat opera teatri va balet (2014), Istanbul opera teatri va Leyla Gencer nomidagi opera teatri (Anqara) (Turkiya, 2014). U Karnegi Xoll (Nyu-York), SonyCentre (Toronto), Stadsschouwburg (Antverpen), DeDoelen konsert zalida (Rotterdam), Xanoy milliy opera va balet teatrida (Vetnam) chiqish qilgan.

Наверное, в мире нет такого театра, репертуар которого не украсила бы опера выдающегося компо зитора Джакомо Пуччини «Флория Тоска». По пра ву, она считается одним из величайших музыкальных
творений ХХ столетия.«Флория Тоска» - это истинный океан страстей. Сюжет основан на реальной истории. Выдающаяся певица Флория Тоска и известный художник Марио Каварадосси - живут творчеством. Но в виду обстоя тельств невольно становятся жертвами трагичес ких событий. При этом их любовь и верность только крепнут, а испытания делают еще сильнее. В нынешнем, 88-м сезоне ГАБТа имени А.Навои
режиссёр - Заслуженный деятель искусств Узбекис тана Андрей Слоним представил новую версию «Флории Тоски». Музыкальный руководитель и дирижер спектакля – Заслуженный деятель искусств Узбекистана Анвар Эргашев. На самом деле зрителей ждали сразу две премьеры. Первая состоялась 26 ноября. В ней в главных пар тиях задействованы ведущие солисты ГАБТа Надежда Банделет (Тоска), Рустам Алимарданов (Каварадосси), Махмуд Рузиев (Скарпиа). Во второй премьере ташкентцы встретились с яркими гостями. Об этом позаботилась компания SOTHIS AEGIS, оказавшая содействие в приглашении зарубежных исполнителей. Образ Флории Тоски сыграла ведущая солистка «Астана - опера», Заслужен ный деятель Казахстана Жупар Габдуллина, успешно выступающая на многих оперных сценах Европы. Дирижером спектакля в этот вечер был маэстро из Рос сии Вячеслав Волич (Московский Музыкальный театр имени Станиславского и Немировича-Данченко). ГАБТ представил спектакль в постановке Геор гия Геловани. Следует отметить, что впервые за всю историю театра опера «Флория Тоска» звучала не на русском, а на итальянском языке.
Жупар Габдуллина-Заслуженный деятель Казахстана. Ведущая солистка оперы, Лауреат международных конкурсов вокалистов. Окончила Казахскую национальную консерваторию имени Курмангазы по специальности «Сольное пение» (класс доцента Р.А. Смаиловой, 2003). Училась в аспирантуре там же в классе профессора, Заслуженного артиста РК Ш.К. Абилова (2003-2005). 2007-2013 гг. – солистка оперы ГАТОБ им.Абая. С 2013 года – ведущая солистка оперы ГТОБ «Астана Опера». Стажировалась в Академии театра Ла Скала (Италия, 2014), Мариинском театре (Санкт-Петербург, Россия, 2014), Опера Бастилия, (Франция,2014), Румынском национальном театре оперы и балета, (Бухарест,2014) и Красноярском государственном театре оперы и балета (2014),в Стамбульском оперном театре и Театре оперы имени Лейлы Генджер (Анкара) (Турция, 2014). Выступала на сценах Carnegie Hall (Нью-Йорк), SonyCentre (Торонто),в зале Stadsschouwburg (Антверпен), в концертном зале DeDoelen (Роттердам), в Ханойском национальном театре оперы и балета (Вьетнам).
Вячеслав Волич-Выпускник Белорусской государственной академии музыки (класс народного артиста России, профессора Г. Проваторова) и магистратуры академии (руководитель – народный артист Беларуси, профессор А. Анисимов). Лауреат первой Национальной театральной премии Республики Беларусь(за постановку оперы «Набукко» Дж. Верди), обладатель Премии Федерации Профсоюзов Беларуси в области литературы и искусства, медали Франциска Скорины, Специальной премии Президента Республики Беларусь деятелям культуры и искусства за большой личный вклад в возрождение старинной белорусской музыки. С 2001 по 2006 год — главный приглашенный дирижер театра оперы и балета города Мерсин (Турция). С 1993 года – дирижер Национального академического Большого театра оперы и балета Республики Беларусь. В 2003-2004 гг. – главный дирижер Национального академического Большого театра оперы Республики Беларусь.