OPEN AIR- tomoshabinga yanada yaqinroq bo'ling.
Buyuklardan biri: "har qanday musiqa yurakdan chiqadi va yana yurakka etib borishi kerak", dedi. Ushbu so'zlar O'zbekistondagi yilning asosiy madaniy tadbirini eng yaxshi tavsiflaydi birinchi milliy simfonik ochiq havo (2017 yil 9-10 sentyabr), bu minglab tomoshabinlarning qalbini zabt etdi va mumtoz musiqa muxlislari doirasini sezilarli darajada kengaytirdi.
OPEN AIR - bu ochiq havoda simfonik kontsertlarning yangi formati, tinglovchiga turli uslubdagi musiqadan bahramand bo'lish, tabiat va san'atning uyg'unligini his qilish imkoniyati. Bu allaqachon dunyoning ko'plab mamlakatlarida juda mashhur. Bunga millionlab klassikalarni sevuvchilar uchun unutilmas bo'lib qolgan mashhur Vena, Innsbruk, Parij, Rim, Moskva, Sankt-Peterburg, Riga va boshqa ko'plab narsalar misol bo'la oladi.
Endi ushbu ro'yxat O'zbekiston poytaxti bilan to'ldirildi. Chiroyli manzara fonida ajoyib musiqiy oqshom Toshkent aholisi va mehmonlariga tashkilotchilari-SOTHIS AEGIS kompaniyasi , A. Navoiy nomidagi davlat akademik Bolshoy teatri, O'zbekiston Respublikasi madaniyat vazirligi "O'zbekneftgaz"AJ ko'magida sovg'a qilishdi.
Bu yangi 88-teatr mavsumining birinchi tadbiri va O'zbekiston teatr san'ati uchun noyob loyiha bo'lib, mumtoz musiqa muxlislari, opera va balet ixlosmandlari doirasini kengaytirishga, jahon va mahalliy mumtoz asarlarning durdonalarini taqdim etishga qaratilgan. Ushbu loyihaning asosiy maqsadi tomoshabinni Bosh qahramon sifatida taqdim etishdir Gabt simfonik orkestri.

OPEN AIR - станьте ближе к зрителю.
Кто-то из великих сказал: «Всякая музыка идет от сердца и должна вновь дойти до сердца». Эти слова лучше всего характеризуют главное культурное событие года в Узбекистане Первый национальный симфонический OPEN AIR (9-10 сентября 2017 года), который покорил сердца тысяч своих зрителей и значительно расширил круг почитателей классической музыки.
OPEN AIR - это новый формат симфонических концертов под открытым небом, возможность для слушателя насладиться музыкой разных стилей, почувствовать гармонию природы и искусства. Он уже довольно популярен во многих странах мира. Примером могут послужить знаменитые Венские, Инсбрукские, Парижские, Римские, Московские, Санкт-Петербургские, Рижские и многие другие, ставшие незабываемыми для миллионов любителей классики.
Теперь этот список пополнила и узбекская столица. Удивительный музыкальный вечер на фоне живописного пейзажа жителям и гостям Ташкента подарили его организаторы - компания SOTHIS AEGIS, Государственный академический Большой театр имени А.Навои, Министерство культуры Республики Узбекистан при поддержке АО «Узбекнефтегаз».
Он является первым мероприятием нового 88-го театрального сезона и уникальным для театрального искусства Узбекистана проектом, призванным расширить круг почитателей классической музыки, любителей оперы и балета, представив шедевры мировой и отечественной классики. Основной замысел этого проекта – представить зрителю в качестве главного героя Симфонический оркестр ГАБТа.