" Kameliya taqqan xonim " yoki "La Traviata".
Mehmet Balkan - turk xoreografi, Davlat opera va balet teatri bosh direktori. 1989 yilda u Gannoverdagi Germaniya davlat baletining bosh xoreografi bo'lgan. Xalqaro xoreografiya tanlovi g‘olibi (Yaponiya, 1994). 1999-yilda Antaliya davlat opera va balet teatrining bosh xoreografi bo‘lgan. 2001 yilda u Dance EUROPE tomonidan yilning beshta balet rejissyorlari orasida eng yaxshilaridan biri sifatida tanlandi. Evropaning ko'plab teatrlarida turli spektakllar muallifi. 2002 yilda Portugaliya davlat baletining direktori, keyin esa Turkiyaga Davlat opera va balet teatriga qaytib kelgan.
Alisher Navoiy nomidagi Katta teatrning o'tgan mavsumi ajoyib premyeralarga boy bo'ldi. Eng yorqin va'dalardan biri "Kameliyali xonim" baleti ijro etilishi edi. Bu SOTHIS AEGIS ishtirokidagi navbatdagi loyiha bo'lib, u Turkiyadan taniqli xoreograf, Anqaradagi Davlat opera va balet teatri bosh direktori Mehmet Balkanni spektaklga jalb qilishda yordam berdi. O'z muallifi Aleksandr Dyumani ulug'lagan "Kameliyali xonim" filmi doimo katta qiziqish va uni ishlab chiqarish va filmga moslashtirish istagini uyg'otdi. Bu tasodifan uchrashgan va butun umrini birga o'tkazishni orzu qilgan ikki kishining go'zal, ta'sirli, ammo qayg'uli avtobiografik sevgi hikoyasi. "Kameliyali xonim" yoki "Traviata", "Kameliyalar xonimi" drama teatrida mustahkam hukmronlik qilib, uning tarixiga katta aktyorlik va rejissyorlik yutuqlari bilan qo'shildi (Sara Bernxardt, Eleonora kabi afsonaviy nomlarni eslatish kifoya. Duse, Gabriel Rejan, Mariya Savina, Vsevolod Meyerxold). “Kameliyalar xonimi” operasining hikoyasi ham xuddi shunday uzun va yorqinroq. Verdining "Traviata" operasi 1853 yilda, asar asosidagi birinchi spektakldan bir yil o'tib sahnada paydo bo'ldi va muvaffaqiyatsizlikka uchragach, tez orada butun dunyo bo'ylab momaqaldiroqqa aylandi (Mariya Kallas, Renata Tebaldi). Ushbu romanning bir nechta moslashuvlari ham mavjud. Eng yaxshilaridan biri amerikalik rejissyor Jorj Kukora tomonidan 1936 yilda suratga olingan "Kameliyalar xonim" nomli filmidir. Marguerite Gothier rolida, bu roli uchun "Oskar" olgan takrorlanmas Greta Garbo. Armand Duval rolini Robert Teylor, Baron de Vrvil rolini esa Lionel Barrimor ijro etgan. Keyinchalik Dyumaning g'oyasi Frantsiya, Buyuk Britaniya, Ispaniya, Germaniya, Polsha, Vetnamda o'z ifodasini topdi. Balet ham bundan mustasno emas edi. Xoreograflar bu syujetni bajonidil va ko'p qo'yishdi. Ammo eng mashhuri Shopin musiqasi ostida Jon Neumeier (1978) tomonidan sahnalashtirilgan "Kameliyalar xonimi" edi. O'shandan beri "Xonim" dunyoning eng mashhur sahnalariga ko'chirildi va hamma joyda tanqidchilar va jamoatchilikning ajoyib zavqiga sabab bo'ldi. Spektakl hanuzgacha 20-asrning balet klassikasi sifatida tan olinib kelinadi. Shuningdek, Natalya Kasatkina va Vladimir Vasilev rejissyorligi va xoreografiyasi boʻyicha G. Verdi (aranjirovkasi P. Salnikov) musiqasiga yozilgan “Kameliyalar xonimi” baletining versiyasi ham mavjud. Uning jo'shqin xoreografiyasi so'zlab bo'lmaydigan darajada go'zal ohanglar bilan uyg'unlashib, italyan tomoshabinlariga haqiqiy zavq bag'ishladi. Ushbu ijro ko'p yillar davomida Yevropada katta muvaffaqiyatga erishdi. Yaqinda spektakl Gretsiya, Portugaliya, Ispaniyada olqishlarga sazovor bo'ldi. Hozir esa Toshkentda Juzeppe Verdi musiqasi ostidagi “Kameliyalar xonimi” baletining premyerasi kutilmoqda.Bu yerda turkiyalik xoreograf Mehmet Balkan ijrosida sahnalashtirilgan varianti taqdim etiladi.

Мехмет Балкан-турецкий хореограф, генеральный директор государственного театра оперы и балета. В 1989 году являлся главным хореографом Государственного балета Германии в Ганновере. Обладатель премии Международного конкурса хореографии (Япония, 1994 г.). В 1999 году - главный хореограф Государственного театра оперы и балета в Анталье. В 2001 году был выбран Dance EUROPE одним из лучших среди пяти балетных режиссеров года. Автор различных постановок во многих театрах Европы. В 2002 году - директор государственного балета Португалии, а затем возвращается в Турцию в Государственный театр оперы и балета.
Нынешний сезон ГАБТа имени Алишера Навои несказанно богат на премьеры. Одной из ярких обещает быть балет «Дама с камелиями». Это еще один проект с участием компании SOTHIS AEGIS, оказавшей содействие в привлечении к постановке известного балетмейстера из Турции Мехмета Балкана, генерального директора государственного театра оперы и балета в Анкаре. «Дама с камелиями», прославившая своего автора Александра Дюмасына, всегда вызывала большой интерес и желание к ее постановке и экранизации. Это красивая, трогательная, но грустная автобиографическая история любви двух людей, случайно встретившихся и мечтающих провести вместе всю жизнь. «Дама с камелиями» или «Травиата», «Дама с камелиями» прочно воцарилась в драматическом театре, пополнив его историю великими актерскими и режиссерскими свершениями (достаточно назвать такие легендарные имена, как Сара Бернар, Элеонора Дузе, Габриэль Режан, Мария Савина, Всеволод Мейерхольд). Оперная история «Дамы с камелиями» столь же длинная и еще более яркая. Опера Верди «Травиата» вышла на сцену в 1853 г., всего через год после первой постановки спектакля по произведению, и, пережив сокрушительный провал, вскоре уже гремела на весь мир (Мария Каллас, Рената Тебальди). Существует также несколько экранизаций этого романа. Одной из самых лучших считается одноименный фильм «Дама с камелиями», снятый в 1936 году американским режиссером Джорджа Кьюкорой. В роли Маргариты Готье неподражаемая Грета Гарбо, получившая «Оскара» за эту роль. Армана Дюваля сыграл Роберт Тейлор, а барона де Врвиля Лайонел Барримор. Позже идею Дюма воплотили о Франции, Великобритании, Испании, Германии, Польше, Вьетнаме. Балет не был исключением. Хореографы ставили на этот сюжет охотно и много. Но самым знаменитым стала «Дама с камелиями» в постановке Джона Ноймайера (1978 г.) на музыку Шопена. С тех пор «Дама» переносилась на самые знаменитые сцены мира и везде вызывала исключительный восторг критиков и публики. Спектакль и сегодня признан балетной классикой XX века. Существует также версия балета «Дама с камелиями» на музыку Дж.Верди (в аранжировке П. Сальникова), постановка и хореография Натальи Касаткиной и Владимира Василёва. Его страстная хореография в сочетании с невыразимо прекрасными мелодиями вызвала настоящий восторг у итальянских зрителей. Эта постановка уже много лет пользуется большим успехом в Европе. Только за последнее время
спектаклю рукоплескали в Греции, Португалии, Испании. И теперь ожидается премьера балета «Дама с камелиями» на музыку Джузеппе Верди в Ташкенте.Здесь будет представлена постановочная версия, которую осуществит