" Kameliya taqqan xonim " yoki "La Traviata".
Mehmet Balkan - turk xoreografi, Davlat opera va balet teatri bosh direktori. 1989 yilda u Gannoverdagi Germaniya davlat baletining bosh xoreografi bo'lgan. Xalqaro xoreografiya tanlovi g‘olibi (Yaponiya, 1994). 1999-yilda Antaliya davlat opera va balet teatrining bosh xoreografi bo‘lgan. 2001 yilda u Dance EUROPE tomonidan yilning beshta balet rejissyorlari orasida eng yaxshilaridan biri sifatida tanlandi. Evropaning ko'plab teatrlarida turli spektakllar muallifi. 2002 yilda Portugaliya davlat baletining direktori, keyin esa Turkiyaga Davlat opera va balet teatriga qaytib kelgan.
Alisher Navoiy nomidagi Katta teatrning o'tgan mavsumi ajoyib premyeralarga boy bo'ldi. Eng yorqin va'dalardan biri "Kameliyali xonim" baleti ijro etilishi edi. Bu SOTHIS AEGIS ishtirokidagi navbatdagi loyiha bo'lib, u Turkiyadan taniqli xoreograf, Anqaradagi Davlat opera va balet teatri bosh direktori Mehmet Balkanni spektaklga jalb qilishda yordam berdi. O'z muallifi Aleksandr Dyumani ulug'lagan "Kameliyali xonim" filmi doimo katta qiziqish va uni ishlab chiqarish va filmga moslashtirish istagini uyg'otdi. Bu tasodifan uchrashgan va butun umrini birga o'tkazishni orzu qilgan ikki kishining go'zal, ta'sirli, ammo qayg'uli avtobiografik sevgi hikoyasi. "Kameliyali xonim" yoki "Traviata", "Kameliyalar xonimi" drama teatrida mustahkam hukmronlik qilib, uning tarixiga katta aktyorlik va rejissyorlik yutuqlari bilan qo'shildi (Sara Bernxardt, Eleonora kabi afsonaviy nomlarni eslatish kifoya. Duse, Gabriel Rejan, Mariya Savina, Vsevolod Meyerxold). “Kameliyalar xonimi” operasining hikoyasi ham xuddi shunday uzun va yorqinroq. Verdining "Traviata" operasi 1853 yilda, asar asosidagi birinchi spektakldan bir yil o'tib sahnada paydo bo'ldi va muvaffaqiyatsizlikka uchragach, tez orada butun dunyo bo'ylab momaqaldiroqqa aylandi (Mariya Kallas, Renata Tebaldi). Ushbu romanning bir nechta moslashuvlari ham mavjud. Eng yaxshilaridan biri amerikalik rejissyor Jorj Kukora tomonidan 1936 yilda suratga olingan "Kameliyalar xonim" nomli filmidir. Marguerite Gothier rolida, bu roli uchun "Oskar" olgan takrorlanmas Greta Garbo. Armand Duval rolini Robert Teylor, Baron de Vrvil rolini esa Lionel Barrimor ijro etgan. Keyinchalik Dyumaning g'oyasi Frantsiya, Buyuk Britaniya, Ispaniya, Germaniya, Polsha, Vetnamda o'z ifodasini topdi. Balet ham bundan mustasno emas edi. Xoreograflar bu syujetni bajonidil va ko'p qo'yishdi. Ammo eng mashhuri Shopin musiqasi ostida Jon Neumeier (1978) tomonidan sahnalashtirilgan "Kameliyalar xonimi" edi. O'shandan beri "Xonim" dunyoning eng mashhur sahnalariga ko'chirildi va hamma joyda tanqidchilar va jamoatchilikning ajoyib zavqiga sabab bo'ldi. Spektakl hanuzgacha 20-asrning balet klassikasi sifatida tan olinib kelinadi. Shuningdek, Natalya Kasatkina va Vladimir Vasilev rejissyorligi va xoreografiyasi boʻyicha G. Verdi (aranjirovkasi P. Salnikov) musiqasiga yozilgan “Kameliyalar xonimi” baletining versiyasi ham mavjud. Uning jo'shqin xoreografiyasi so'zlab bo'lmaydigan darajada go'zal ohanglar bilan uyg'unlashib, italyan tomoshabinlariga haqiqiy zavq bag'ishladi. Ushbu ijro ko'p yillar davomida Yevropada katta muvaffaqiyatga erishdi. Yaqinda spektakl Gretsiya, Portugaliya, Ispaniyada olqishlarga sazovor bo'ldi. Hozir esa Toshkentda Juzeppe Verdi musiqasi ostidagi “Kameliyalar xonimi” baletining premyerasi kutilmoqda.Bu yerda turkiyalik xoreograf Mehmet Balkan ijrosida sahnalashtirilgan varianti taqdim etiladi.

Mehmet Balkan is a Turkish choreographer and general director of the State Opera and Ballet Theater. In 1989 he was the chief choreographer of the German State Ballet in Hanover. The winner of the International Choreographic Competition (Japan, 1994). In 1999 he was the chief choreographer of the State Opera and Ballet Theatre in Antalya. In 2001 he was chosen by Dance EUROPE as one of the best among the five ballet directors of the year. He has choreographed various productions in many theaters around Europe. In 2002, he was the director of the Portuguese State Ballet, and then returned to Turkey at the State Opera and Ballet Theatre.
This season at the Alisher Navoi State Academic Bolshoi Theater is unspeakably rich in premieres. One of the highlights promises to be the ballet The Lady with the Camellias. This is another project with the participation of SOTHIS AEGIS, which helped to involve Mehmet Balkan, a well-known ballet master from Turkey and general director of the Ankara State Theater of Opera and Ballet, in the staging. "The Lady of the Camellias," made famous by its author Alexander Dumasyn, has always aroused great interest and desire for its staging and adaptation. It is a beautiful, touching but sad autobiographical love story of two people who meet by chance and dream of spending the rest of their lives together. "The Lady of the Camellias" or "La Traviata", "The Lady of the Camellias" is firmly entrenched in dramatic theater, enriching its history with great acting and directing accomplishments (just name such legendary names as Sarah Bernhardt, Eleanor Duse, Gabriel Rejean, Maria Savina, Vsevolod Meyerhold). The operatic story of The Lady of the Camellias is just as long and even more vivid. Verdi's opera La Traviata came on stage in 1853, only a year after the first production of the work, and, after experiencing a crushing failure, was soon world-famous (Maria Callas, Renata Tebaldi). There are also several adaptations of this novel. One of the best is the film of the same name, The Lady of the Camellias, shot in 1936 by American director George Cukora. In the role of Marguerite Gautier is the inimitable Greta Garbo, who won an Oscar for the role. Armand Duval was played by Robert Taylor and Baron de Vrville by Lionel Barrymore. Later, Dumas' idea was realized about France, Great Britain, Spain, Germany, Poland, Vietnam. Ballet was no exception. Choreographers staged eagerly and extensively on this story. But the most famous was The Lady with the Camellias directed by John Neumeier (1978) to music by Chopin. Since then the Dame has been transported to the world's most famous stages and everywhere it has delighted critics and audiences alike. The production is still recognized today as a ballet classic of the 20th century. There is also a version of The Lady of the Camellias to music by Giuseppe Verdi (arranged by P. Salnikov), staged and choreographed by Natalia Kasatkina and Vladimir Vasilyev. Its passionate choreography combined with inexpressibly beautiful melodies delighted Italian audiences. This production has enjoyed great success in Europe for many years. In recent years alone The production has received standing ovations in Greece, Portugal, and Spain. And now the premiere of ballet "The Lady with the Camellias" to music by Guiseppe Verdi is expected in Tashkent.Here will be presented the staged version that will be performed by Mehmet Balkan, a choreographer from Turkey.